Ateliér Průmyslový design Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně získal Národní cenu za studentský design GRAND v prestižní mezinárodní soutěži. Oceněným  je student ateliéru Jan Kaděra a jeho bakalářská práce zabývající se designem nastavitelného invalidního vozíku HUGO, který je určený pro děti ve věku od 4 do 10 let.  Spolupracoval při tom s předním českým výrobcem mechanických vozíků pro tělesně postižené společností KURY.

Mým cílem bylo navrhnout invalidní vozík s funkční ergonomií, který se přizpůsobí rozměrům dítěte ve věku od 4 do 10 let. Do návrhu jsem také zakomponoval malou schránku s nářadím, které zajistí snadné a rychlé nastavení jednotlivých částí vozíku dle požadavků uživatele. V designérském návrhu jsem kladl důraz na praktičnost, dlouhou životnost, variabilitu a čistý design,“  vysvětluje autor oceněné práce Jan Kaděra.

Oceněný designérský návrh dětského invalidního vozíku HUGO je vizuálně zdařilý a díky řadě propracovaných detailů disponuje svébytným a originálním výrazem. Jeho konstrukční řešení má racionální funkční základ respektující ergonomii, technické parametry a výrobní technologie definované výrobcem.

Osobně jsem velmi rád, že zvítězil právě designérský návrh invalidního vozíku Jana Kaděry, protože reprezentuje inovativní a současně funkční design, který by mohl zlepšit kvalitu života tělesně postižených dětí i jejich rodin. Současně jsem přesvědčen, že oceněný návrh, který je technicky do detailů promyšlen a v podstatě připraven
pro sériovou produkci, zcela jistě disponuje výrobním potenciálem a pevně doufám, že v budoucnu rozšíří produktové portfolio tradičního českého výrobce invalidních vozíků společnost KURY spol. s r.o.,“
uvádí doc. Martin Surman, který bakalářskou práci vedl.

Koncepce rostoucího invalidního vozíku určeného pro děti ve věku od 4 do 10 let s originálně řešenými částmi rámu, jejichž vzájemným variabilním nastavením lze transformovat jeho velikost, je zcela jistě finančně i environmentálně přínosnou myšlenkou.

„Od samého počátku jsme byli velmi potěšeni přístupem pana Kaděry. Mile nás překvapil fakt, že si velice rychle osvojil principy a pravidla používání invalidních vozíků, a to mu již částečně usnadnilo práci při návrzích základní konstrukce. Při své práci působil jako designér, konstruktér a vývojář v jednom a dokázal skloubit návrh funkčního a nadčasového designu s tím, že zároveň akceptoval zachování správné ergonomie sedu uživatele vozíku a dalších uživatelských vlastností. Jsme rádi, že se mladí designéři zajímají o jindy trochu opomíjenou oblast, kterou jsou invalidní vozíky,“ připomíná Petr Kupka, jednatel společnosti KURY spol. s r.o.

Porota rozhodla o titulu Národní cena za studentský design GRAND, Národní cena za studentský design JUNIOR, šest prací ocenila jako Excelentní studentský design a třinácti pracem přidělila titul Dobrý studentský design. Oceněné práce bude možné zhlédnout do 15. února 2024 v rámci výstavy Nový (z)boží v Galerii České spořitelny na adrese Rytířská 29, Praha 1 – Staré Město.

„Letošní rok byl pro náš ateliér velmi úspěšný,“  říká vedoucí ateliéru Průmyslový design doc. MgA. Martin Surman, ArtD., který vítěznou bakalářskou práci osobně vedl. „K zisku v pořadí již třetího ocenění Red Dot Award, které je udělováno v rámci jedné z nejvýznamnějších světových designérských soutěží Red Dot Design Award, jsme aktuálně připojili nejvyšší možné ocenění v soutěži Národní cena za studentský design 2023, která patří mezi nejprestižnější designérské soutěže v České republice. Je to další z mnoha úspěchů našeho ateliéru, který se dlouhodobě aktivně věnuje prezentaci své práce na světových přehlídkách designu, kde pravidelně získává řadu významných ocenění. Současně je to pro nás opětovné potvrzení správně nastavené strategie ateliérové výuky, která je založena na úzké spolupráci s výrobními podniky,  studenti se seznamují nejen s aktuálními požadavky průmyslové sféry, ale i s nejprogresivnějšími technologiemi a materiály, což jim umožňuje nalézat inovativní designérská řešení,“ říká Martin Surman.

Soutěž o Národní cenu za studentský design 2023, kterou každoročně vypisuje Design Cabinet CZ, z. s., je mezinárodní, určená pro univerzity, vysoké školy, vyšší odborné školy, střední odborné školy a odborná učiliště se studiem designu, architektury, uměleckých řemesel a výtvarného umění. Do letošního 33. ročníku se přihlásilo celkem 203 autorů se 226 pracemi z 18 univerzit a vysokých škol a 15 vyšších odborných škol a středních odborných škol.