Na přehlídce v rámci Mercedes-Benz Prague Fashion Week představí v neděli 16. dubna své kolekce i studentky z ateliéru Design oděvu Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Zlínské studentky představí na přehlídce celkem 15 kolekcí na téma Dědictví.

Kolekce připravovalo pět studentek ateliéru, každá představí tři modely, které nyní dokončují v ateliéru zlínské univerzity.

„Studentky měly podmínku využít jakýkoliv potisk.  Vznikly skutečně velmi zajímavé modely, kdy náměty pocházejí z osobních vzpomínek nebo například babiččiny skříně, ale také třeba dědičných nemocí,“ popisuje Adriana Šatková, odborná asistentka a pedagožka ateliéru.

Například kolekce s názvem „Ivan, neblbi“ je osobní výpovědí studentky Doroty Kostelné. Její tatínek se aktivně zapojil do Sametové revoluce v roce 1989, což jasně odráží i motiv potisku v podobě policejních štítů a karafiátů. „Když se tatínek pravidelně účastnil v té době stávek, vždy při odchodu mu můj dědeček varovně říkal: „Ivan, neblbni!,“ vzpomíná Dorota Kostelná. Tento slogan zakomponovala Dorota také do své tvorby. Je viditelný na podšívce jednoho z kabátů.

Potisk Anny Čerbačeské tvoří zdánlivě neuchopitelné modro – fialové skvrny. Ve skutečnosti jde o  obraz Ishihara testu – nejznámějšího testu na identifikaci oční poruchy barvocitu. „Každý barvy vidí jinak, to víme všichni. Ale někdo, na rozdíl od většiny, není schopen rozeznat dvě naprosto odlišné. Červená a zelená jsou nejčastějším příkladem. Vyskytuje se primárně u mužů, a to kvůli chromozomu X,“ vysvětluje Anna Čerbačeská. Tato dědičná choroba byla právě pro Annu velkou inspirací, svou kolekci nazvala „Do you see me?“

Studentka Rozálie Zervanová dnes v ateliéru chyběla. Její kolekce s názvem Family Tree odráží autorčin rodinný rodokmen, který sahá až do 18. století. „Hlavní inspiraci však nacházela v předmětech o něco mladších, a to fotografiích z přelomu 19. a 20. století, které se dochovaly díky pečlivému uchovávání a předávání z generace na generaci. Autorský potisk byl vytvořen na základě secesních kreseb květin, které byly součástí rodinného dědictví,“ uvádí pedagožka Adriana Šatková.

Studentka Kateřina Šeichová se zase inspirovala rodinným dědictvím, a to životem svých prarodičů. Ti se totiž živili jako artisti ve varieté. „Potisk odráží svět show, velkoleposti a okázalosti. Už jako dítě mě učili, jak se předvést, a neustále se mnou vymýšleli nějaká vystoupení. Naučili mě milovat pozornost a vychutnávat si svou chvíli slávy,“ říká Kateřina s kolekcí Rodinný kýč.

Masovou migraci do Spojených států amerických v sobě nese kolekce „Ellis Island“ studentky Tary Gugové. Ostrov v New Yorku, Ellis Island, se stal tehdy vstupní branou pro milióny přistěhovalců. „Když se tito lidé ocitli v novém, neznámém prostředí, jejich identitou se staly věci, které měly s sebou včetně oblečení,“ popisuje Tara a dodává: „Snažila jsem se zobrazit kontrasty osobní identity jednotlivce a „nového světa“. Tyto kontrasty jsou přítomné i ve formách a střihu jednotlivých modelů, které vychází také z podoby lidových krojů“.

Studentky v těchto dnech všechny své kolekce dokončují a postupně přesunou do Prahy. Jarní edice Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku FW23 se bude konat od 15. do 20. dubna 2023 v prostorách velké sázkové haly Chuchle Arena Praha a na dalších lokacích v Praze.