Nejstarší budova zlínské univerzity U1, Fakulta technologická, se bude bourat. Na stejném místě se pak do čtyř let postaví úplně nová, moderní a odpovídající dnešním standardům. Rozhodlo o tom vedení univerzity poté, co si nechalo udělat expertní posudek od Kloknerova ústavu ČVUT v Praze.
Budova, kde Fakulta technologická sídlí, pochází z roku 1932. Její stavebně – stav je po devadesáti letech intenzivního využívání za hranicí životnosti. Experti z Kloknerova ústavu provedli vyhodnocení všech doposud provedených technických průzkumů a posudků statického stavu budovy. Závěr posudku jednoznačně doporučuje demolici budovy a vystavění budovy nové.
„Zásadním problémem je statika budovy. Konkrétně železobetonový nosný systém, jehož pevnost je tak nízká, že jej nelze ani považovat za železobeton a nelze jej podle současně platných norem vůbec posuzovat,“ popisuje současný stav kvestor UTB RNDr. Alexander Černý. Z doporučení Kloknerova ústavu také vyplynulo, že rekonstrukce budovy by byla technicky náročná a krajně nehospodárná. „Proto jsme se rozhodli budovu po více než 50 letech definitivně opustit,“ doplňuje kvestor Alexander Černý.
„Bylo potřeba přestěhovat plochu o rozloze kolem 7500 m2, což zhruba odpovídá rozloze jednoho fotbalového hřiště, přičemž to pomyslné hřiště bylo plné laboratoří, učeben, kanceláří, tedy laboratorních přístrojů a vybavení, nábytku a spousty dalších věcí,“ popisuje Petra Svěráková, mluvčí zlínské univerzity.
Před vlastním zahájením demolice musela univerzita získat povolení od památkářů a splnit další nezbytné legislativní kroky, což se podařilo. Demoliční práce na objektu tak začnou během letošního října. Zároveň bude vyhlášena soutěž o návrh nejvhodnějšího architektonického řešení novostavby.
„Na straně jedné nás to přeci jen trošičku mrzí, přeci jen mluvíme o budově, kterou svého času pravděpodobně navštěvoval i Jan Antonín Baťa a kde naše fakulta strávila více než 50 krásných let. Zároveň se ale velmi těšíme. Nová budova nabídne nové možnosti, a my tak budeme moci posunout úroveň vysokoškolského vzdělávání ve Zlíně zase o kus dál,“ říká děkan Fakulty technologické prof. Roman Čermák.
„Po více než 50 letech činnosti fakulty technologické tak budeme mít konečně prostory, které jsou projektovány pro výuku a výzkum v oblasti strojírenství, materiálů a technologií 4.0, tedy vysoké a prostorné halové laboratoře. A také mnohé další, odpovídající 21. století,“ dodává rektor UTB prof. Vladimír Sedlařík.
Na fakultě studuje přibližně 1700 studentů a pracuje kolem 180 zaměstnanců. V budově, kterou bylo nutné vystěhovat, se nacházelo na 30 laboratoří, 10 seminárních místností a 2 velké posluchárny.
Novostavba bude respektovat stávající objemové uspořádání areálu, tj. nový objekt bude vystavěn v původní půdorysné stopě a v původním objemu, ale s využitím soudobých konstrukčních materiálů a v novodobém architektonickém stylu. Interiérové dispoziční řešení bude zohledňovat požadavky Fakulty technologické na umístění velkých strojírenských zařízení, které se aktuálně nachází v náhradních prostorách. Stejně tak se mohou studenti těšit na moderní laboratoře a vysoce moderní zázemí.
Demolice, následná výstavba a vybavení nové budovy si vyžádá investici ve výši přibližně 540 milionů korun. Otvírat by se měla v září roku 2025.