Covid, karantény, omezení, výuka skrze obrazovky počítačů. Právě v tomto náročném období vznikala e-kniha studentů Univerzity Tomáše Bati (UTB) ve Zlíně s názvem Svět ve 2D. Projekt zorganizovali studenti Marek Kos a Klára Suchánková, celkově se na knize podílelo 21 autorů z celé univerzity.

„Projekt vznikl v prosinci 2020 jako platforma podpory mladých autorů z řad studentů naší univerzity, kteří mají sen vydat knihu a přestat psát do šuplíku. Já jsem si tento sen splnil již v roce 2017, kdy jsem vydal svoji prvotinu s názvem Madison Winslentová: Svět v planetě. Od té doby se snažím radit a pomáhat nadšencům, kteří rádi přenášejí své příběhy na papír,“ vysvětlil Marek Kos, hlavní autor knihy a organizátor projektu.

Kniha je plná povídek a básní, které jsou zasazené do celistvého příběhu odehrávajícího se v době pandemie, kdy panovala velmi přísná opatření. Studenti se v té době vídali pouze skrze obrazovky, a právě proto nese kniha název SVĚT VE 2D.

„Projekt byl inspirován myšlenkou Dekameronu. Tedy vyprávění příběhů několika lidí, kteří si tak krátí čas v době pandemie. V knize se setkává několik studentů naší univerzity na online party, na které nechybí výzdoba a občerstvení. A jelikož se nejedná o jen tak ledajaké studenty, ale o partičku pisálků a poetů, dlouhé chvíle karantény si na party krátí čtením svých příběhů, povídek a básniček,“ řekla Klára Suchánková, druhá hlavní autorka a organizátorka projektu.

Aby projekt získal kvalitní autory, bylo vyhlášeno výběrové řízení, kam se mohli přihlásit studenti z každé fakulty, a to jak s prozaickými, tak s poetickými texty. Nakonec bylo vybráno celkem devatenáct autorů napříč všemi fakultami. Zapojili se i studenti, kteří byli na zlínské univerzitě na výměnném programu Erasmus, a dokonce i studenti kombinovaného studia, kteří mají již děti.

„Kromě podpory mladých autorů jsme chtěli ukázat celistvost naší univerzity. Svět ve 2D propojuje všechny fakulty, erasmáky, ale i dálkové studeny do jednoho celku, čímž chceme trochu i ukázat, že společnost i univerzita jsou nejsilnější, když jsou jednotné,“ dodal Marek Kos.

„Jsem velmi rád, že máme takto nápadité a kreativní studenty. Období pandemie bylo pro všechny náročné, o to více si cením, že studenti neseděli apaticky doma, ale měli snahu najít si nejrůznější aktivity třeba v podobě psaní povídek či básní, které vedlo k vydání této bezesporu zajímavé publikace,“ uvedl rektor univerzity prof. Vladimír Sedlařík.

Knihu originálním způsobem ilustrovala studentka Sára Hlásenská z Ateliéru grafického designu Fakulty multimediálních komunikací a vydána za podpory Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Slavnostní křest knihy se uskuteční v rámci jednodenního studentského festivalu Majáles UTB, který se koná 6. května 2022 v parku před Vilou Tomáše Bati.

E-knihu SVĚT VE 2D najdete zde.