Studenti a také zaměstnanci Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně pomáhají lidem, kteří utíkají před válkou z Ukrajiny. Působí jako dobrovolníci v krajském asistenčním centru pomoci, podílejí se na organizaci potravinové sbírky, překládají nebo pomáhají například se stěhováním.

V krajském asistenčním centru pomoci v areálu zlínské nemocnice je denně velmi rušno. Neustále sem přichází stovky lidí prchajících před hrůzami ukrajinské války. Potřebují se zorientovat, zařídit si nezbytné doklady, sehnat ubytování a třeba také práci. Na místě je potřeba doslova každá ruka.

„Jako skautce je pro mě úplně přirozené pomáhat. V tuto chvíli se starám u vstupu o koordinaci a navádím příchozí na správná místa,“ uvedla Barbora Wirthová, studentka druhého ročníku Fakulty ekonomiky a managementu.

Lidé z Ukrajiny si v centru mohou vyřídit důležité papíry jako je například základní registrace, kterou musí vyplnit do tří dnů od příchodu do České republiky. Zajistí si zde také víza, pojištění, ubytování a mohou požádat o další humanitární pomoc. Na všech stanovištích jsou přítomni právě dobrovolníci z řad studentů zlínské univerzity.

„Pomáhám přicházejícím lidem s vyplňováním dotazníků a různých formulářů, které jsou pouze v českém a anglickém jazyce. Zároveň koordinuji další příchozí. Protože studuji obor ochrana obyvatelstva na Fakultě logistiky a krizového řízení v Uherském Hradišti, tak je to pro mě dobrá zkušenost, ale zároveň to beru jako moje poslání,“ nechala se slyšet studentka Marie Maguláková.

„Chtěla jsem se věnovat dětem z uprchlických rodin a zpříjemnit jim tak čas, který tady stráví. Zároveň jsem k ruce hasičům a policistům, když potřebují s něčím pomoc. Systém je teď mnohem organizovanější a rychlejší, takže tady děti nemusí naštěstí trávit tak dlouhý čas jako při otevření centra,“ vysvětluje Iveta Eliášová, studentka sociální pedagogiky z Fakulty humanitních studií.

Poté, co vedení zlínské univerzity vyzvalo své studenty i zaměstnance k pomoci, začali se dobrovolníci hlásit téměř okamžitě.

„Nyní máme v databázi přibližně 350 českých i mezinárodních dobrovolníků z řad studentů i zaměstnanců, které posíláme na různá místa dle aktuální potřeby. Pomáhají s překlady, hlídají děti nebo třeba připravují ubytování, v těchto dnech například studenti pomáhají při výmalbě bytů. Založili jsme také skupinu na Facebooku, kde denně sdílíme aktuální poptávku pomoci, tam máme nyní téměř čtyři stovky členů,“ popisuje Markéta Sovišová, koordinátorka dobrovolnických aktivit z UTB.

Dobrovolníci pomáhají také během potravinové sbírky, kterou zlínská univerzita organizuje. Přebírají věci a třídí je do krabic. Nejvíce jsou nyní potřeba trvanlivé potraviny a také drogerie.

Postupně se začínají ozývat také studenti z Ukrajiny, kteří chtějí na zlínské univerzitě studovat. „Nyní evidujeme kolem třiceti žádostí ukrajinských studentů. Je nutné dodat, že studenti z Ukrajiny si přihlášky posílají na různé univerzity u nás a rozhodují se podle toho, jaký obor studují,“ říká prorektor pro pedagogické záležitosti Lubomír Beníček. Před několika dny přijelo do Zlína pět studentů ze Lvova, kteří se zapojili do výuky na Fakultě multimediálních komunikací.