Zlín – 31. května 2021 – Na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně začaly státní závěrečné zkoušky. Stejně jako vloni i letos se kvůli pandemii koronaviru konají za zpřísněných hygienických podmínek. Roušky, dezinfekce, odstupy. Tato opatření se stala již nedílnou součástí univerzitní půdy.

Dnes začaly skládat státní závěrečné zkoušky například studentky oboru Učitelství pro 1. stupeň základních škol Fakulty humanitních studií (FHS). Některé z nich mají už teď jisté místo učitelky na některé ze základních škol. Například studentka Anita Valchářová, která kromě vlastní přípravy na státnice pomáhala v uplynulých měsících také s doučováním. Učila děti svých známých nebo pomáhala žákům, jejichž rodiče ji oslovili přes inzerát.

Největší zkušeností pro mě bylo doučování žačky 7. ročníku, připravovala jsem ji na reparát z matematiky a fyziky,“ říká čtyřiadvacetiletá Anita.

Učitelů je v regionu dlouhodobě nedostatek a poptávka po nich vysoká, což oboru Učitelství pro 1. stupeň ZŠ na zlínské univerzitě přidává na atraktivitě. Příkladem může být právě Anita, kterou zkoušky teprve čekají, ale práci má již zajištěnou.

Hned po státnicích skočím do pedagogické praxe rovnýma nohama. Od září budu třídní učitelkou 1. třídy v jedné ze vsetínských základních škol a moc se na to těším,“ dodává Anita Valchářová.  Místo učitelky jí nabídlo vedení základní školy poté, co zde měla mít praxi. Kvůli pandemii a zavřeným školám ale na praxi nenastoupila, a tak si práci učitelky vyzkouší od září rovnou naostro.

Další ze studentek, která se v těchto dnech na státní závěrečné zkoušky připravuje, je Veronika Kaláčová. Maturovala na pedagogickém lyceu, a tak byl pro ni výběr vysoké školy jasnou volnou. „Já sama jsem hodně humanitně založený člověk, zároveň mě vždy bavila práce s dětmi, již několik let jezdím na letní tábory, kde dělám vedoucí,“ popisuje Veronika, která se zapojuje do aktivit pro děti a mládež i v průběhu školního roku.

V průběhu studia Učitelství pro první stupeň ZŠ studenti absolvují velké množství praxe přímo v základních školách, se kterými univerzita spolupracuje. „Já jsem byla na praxi na Základní škole Horní Němčí. Je to malá vesnická škola, ve třídě jsem měla pouze pět žáků, o to víc jsem však mohla skutečně poznávat hloubku učitelského povolání,“ říká Veronika.

Na Fakultě humanitních studií bude letos skládat státní závěrečné zkoušky přibližně 470 studentů, celkově je v závěrečných ročnících Univerzity Tomáše Bati zhruba dva a půl tisíce studentů v bakalářských a magisterských studijních programech.