Zlín – 24. února 2021 – Do Zlína přijela jedenáctiletá Trang z Vietnamu vloni v listopadu. Dnes, po třech měsících, se umí představit, pozdravit i poděkovat. Kromě vlastní snahy a píle také díky studentce Adéle Langerové z Fakulty humanitních studi Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Denně se spolu učí hlavně češtinu.

„Když Trang přijela do Zlína, uměla českou abecedu, napočítat do deseti a základní barvy. Dnes už zvládá celé věty. Je velmi šikovná a moc se snaží. Protože už se známe, víme, co jedna od druhé čekat, jak se dorozumět,“ chválí Trang Adéla Langerová, studentka třetího ročníku oboru Učitelství pro 1. stupeň ZŠ Fakulty humanitních studií.

Rodiče Trang zůstali ve Vietnamu. Ve Zlíně žije se svou tetou a strýcem. Dorozumět se česky je její velkou motivací.

„Teď už se snažíme formulovat celé věty a rozlišovat zájmena jako například on a ona. Také ji učím fráze o rodině, kamarádech a třeba i počasí,“ popisuje Adéla Langerová, pro kterou je to velká pedagogická zkušenost.

Bezplatnou pomoc při doučování nabízejí základním školám a rodinám studenti učitelských oborů Ústavu školní pedagogiky. A zájem o jejich služby je obrovský.

„Uvědomujeme si náročnost situace, ale především to, kolik toho děti doma zapomněly, jak moc potřebují individuální přístup a vzájemnou kooperaci. Považujeme za samozřejmost pomoci školám, učitelům, ale také rodičům,“ říká ředitelka Ústavu školní pedagogiky Adriana Wiegerová.

V tuto chvíli doučuje ve školách nebo rodinách přibližně sedm desítek studentů Fakulty humanitních studií, k dispozici jich má fakulta zhruba jednou tolik. Doučování je zdarma a studenti tím získávají cenné zkušenosti při práci s dětmi.

„Nabízíme doučování žákům zejména prvního stupně základních škol. Naši studenti dochází jak do rodin, tak také přímo do škol, protože ne každá rodina má doma počítač a podmínky pro distanční vzdělávání. Největší zájem je v tuto chvíli o doučování češtiny, matematiky a také cizích jazyků,“ dodává mluvčí univerzity Petra Svěráková.

Po domluvě se školou, učitelem nebo rodičem a jejich přesných potřeb Ústav školní pedagogiky vybere a připraví nejvhodnějšího studenta, který pak dochází přímo za žákem. Realizují se také nejrůznější kurzy a workshopy pro rodiče i učitele, ústav zabezpečuje také psychologickou podporu.

Studenti Fakulty humanitních studií pomáhají na nejrůznějších místech po celou dobu pandemie. Hlídají děti v rodinách zdravotníků, pomáhají s trasováním v call centru a pomáhají v nemocnicích i sociálních zařízeních.

„Velmi si této pomoci ze strany našich studentů vážíme, je vidět, že i v době krize umí držet při sobě. A jsem za to moc rád,“ uzavírá rektor zlínské univerzity prof. Vladimír Sedlařík.

Reportáž CNN Prima NEWS (12:37)