Národní technické muzeum v Praze přijalo dne 15. září 2020 do svých stálých sbírek průmyslového designu první vyrobený exemplář autobusu CiBUS ENA, jehož designérem je doc. MgA. Martin Surman, ArtD., vedoucí ateliéru Průmyslový design Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

Slavnostní předání se uskutečnilo v hlavní budově Národního technického muzea (NMT) za účasti generálního ředitele NTM Karla Ksandra a kurátorů stálých sbírek, zástupce výrobce autobusu jednatele firmy Mave Martina Vrly a tvůrce designu Martina Surmana

Autobus CiBUS ENA byl vyvinutý firmou Mave v roce 2005. Jednalo se o komplexní design karoserie včetně předního a zadního panelu, bočnic a interiéru. Firma Mave v této souvislosti vytvořila vlastní koncepci výškově stavitelného pneumatického podvozku včetně náprav, aby mohlo být šasi vozidla sníženo pro nájezd vozíčkářů. Přepravu vozíčkářů usnadňovaly také unikátní výsuvné plošiny i variabilní interiér autobusu, jehož sedadla mohla být volně transformována dle aktuálních požadavků přepravce.

Na základě prototypu, který byl poháněn motorem Fiat Ducato, postavila firma Mave další exempláře, které využívaly zejména zadní laminátové panely karoserie. Některé z nich dodnes fungují v městském provozu u různých tuzemských dopravních společností. První realizovaný autobus sloužil řadu let u společnosti CDS Náchod, a je stále ve velmi dobrém stavu. Na základě dohody mezi designérem, výrobcem a Národním technickým muzeem bylo vozidlo, v té době nabízené k prodeji, převezeno zpět do firmy, kde přišlo na svět.

Firma Mave vznikla před třiceti lety jako obchodní společnost, o rok později začala vyvíjet a vyrábět spojlery a spací nástavby pro nákladní automobily, následně specializovaná vozidla a autobusy. Od počátku vývoje spolupracuje s designéry a designérskými ateliéry vysokých škol, od roku 2003 je stálým spolupracovníkem v oblasti designu právě Martin Surman.

Martin Surman absolvoval v roce 2001 magisterské studium oboru Design výrobků a dopravních prostředků na zlínské katedře designu Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze a v roce 2012 doktorské studium v oboru Design na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě. Ateliér Průmyslový design na Fakultě multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně vede od roku 2014, přičemž před dvěma lety habilitoval jako docent. Za své designérské návrhy získal řadu ocenění již v průběhu svého studia. Jako profesionální designér vytvořil několik desítek realizací včetně komplexního návrhu motorové jednotky Regionova pro České dráhy, která byla oceněna Zlatou medailí Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně v roce 2005.

Autobus CiBUS ENA byl předán do sbírky průmyslového designu Národního technického muzea, která byla založena v roce 1994, a dokumentuje designérskou práci v celém jejím procesu a v těsné vazbě na vývoj v tuzemských průmyslových podnicích. Autobus bude dalším ze spíše vzácných reprezentantů výsledků invenční práce designérů a konstruktérů v našem průmyslu na počátku 21. století.