Zlín – 7. dubna 2020 – Skvělé třetí místo za diplomovou práci v soutěži Best in Design získala Silvia Klúčovská, absolventka Ateliéru digitální design Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Pro svou práci zvolila nelehkou výzvu: Jak samostudiem naučit znakovou řeč?

Absolventka Ateliéru digitální design vytvořila prototyp webové stránky Znakověda, která svým studentům nabízí slovník českého znakového jazyka, výuku prstové abecedy a znaků. Díky ovladači Leap Motion se může uživatel znakovou řeč naučit sám stejně efektivně jako na kurzu. „Ovladač je samostatná krabička, kterou si musí uživatel pořídit zvlášť. Umožňuje však přesné následování pohybu podle instrukcí. Přestože s vámi není lektor, který by váš chybný pohyb hned opravil, nemusíte se bát, že byste se pohyb naučili špatně. Ovladač váš pohyb snímá, okamžitě upozorní na chyby a navede vás, jak pohyb udělat správně,“ popisuje Silvia, autorka nápadu.

Webová stránka se dá samozřejmě použít  i bez tohoto ovladače. Každá lekce totiž obsahuje video s instruktorem, které je možné přehrát a zastavovat. Silvia kurz znakového jazyka sama absolvovala a pomocí webové stránky chce studentům ulehčit proces učení. „Tento jazyk mě docela okouzlil. Ze začátku jsem se zabývala pouze zápisem, vývojem a gramatikou. Postupným zkoumáním jsem si uvědomila, že chci pracovat na výukových materiálech a pokusit se je vylepšit a  aplikovat právě v digitálním světě, kde mají velmi malé zastoupení,“ doplňuje Silvia Klúčovská.

Stránky mají být podle Silvie určené nejen studentům pedagogiky, ale také běžným zájemcům z řad veřejnosti i samotným lidem, kteří mají sluchové postižení. „Ačkoliv webů, internetů a mobilů máme kolem sebe příliš, výukové materiály pro znakový jazyk jsou projektem, který má ohromný potenciál zlepšit život nejen neslyšícím, ale i těm, kteří s nimi denně komunikují – rodinám, kamarádům, sociálním a úředním pracovníkům,“ dodává Silvia. Do budoucna chce autorka nápadu získat finanční podporu, aby mohla vypracovat funkční model, který by bylo možné uvést do praxe.

Prototyp webu je ke zhlédnutí ve  videu.

Best in Design je mezinárodní soutěž pro mladé designéry. Vyhlašovatelem soutěže je festival Zlin Design Week, za kterým stojí Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Odborná porota zhodnotila letos více než 500 přihlášek.