Platforma Memento covid-19 vzniká za budovou rektorátu Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Objekt o průměru pěti metrů má sloužit jako místo odpočinku a setkávání, které nebylo během pandemie možné. Desky jsou vyrobeny z plastových jídelních krabiček z univerzitní menzy, které studenti a zaměstnanci postupně sbírali během pandemie koronaviru v akci Feed The Monster.
Autorem samotné myšlenky je rektor univerzity prof. Vladimír Sedlařík, který vyhlásil interní soutěž na řešení tohoto výtvarného objektu.
„Vznikla spousta plastového odpadu, myšlenka proto byla, posbírejme ho, zrecyklujme a použijme na stavbu mementa,“ vysvětlil rektor prof. Vladimír Sedlařík.
V Centru polymerních systémů (CPS) se poté vysbírané misky podrtily a přepracovaly do podoby desek, přidala se aditiva, aby byla zajištěna pevnost, stabilita a odolnost proti slunečnímu záření. „Covid memento je věnováno setkávání, setkávání s lidmi, se kterými jsme se nemohli setkat během pandemie covidu, setkávání s lidmi, kteří s námi už bohužel nemohou být. Je to také poděkování všem, kteří pomáhali, ať už zdravotnickému personálu, všem lidem, našim studentům, našim zaměstnancům, všem dobrovolníkům,“ dodal prof. Vladimír Sedlařík.
„Památník se stane i světelným objektem. Uprostřed platformy budou světelná slova, která odkazují k tomu, co lidé v průběhu pandemie prožívali. Jsou tam slova jako: chvílí, čekáním, setkáním,“ popsal autor vítězného projektu Tomáš Krejčí, který na návrhu pracoval společně se studentkami Kristinou Maňákovou a Annou Hanušovou. Po obvodu budou svítit slova „Věnováno setkávání“.
Prostor bude také funkční. „Bude tady například wifi či možnost nabít si mobilní telefon, studenti si tady mohou sednout, lehnout na lavičku, pracovat tady,“ uvedl Krejčí. „Chtěli jsme to udělat tak, aby zde člověk mohl trávit volný čas,“ dodal.
Práce jsou v plném proudu. Ocelová konstrukce je již hotová, nyní se nalepují jednotlivé desky.
„Nejdříve byla namontována ocelová konstrukce, na ní přilepeno plexisklo, které slouží jako podklad pro vyfrézované dílce z desek. Nyní už se budeme pouštět do samotného lepení desek,“ popsal průběh prací Petr Kužela z Plastikářského klastru.
„Nejhorší bylo poprat se s tím, že když se ta konstrukce svařuje, teplotně se různě namáhá. Tím pádem může být, laicky řečeno, šišatá. Je proto trochu umění si s tím poradit, protože ty jednotlivé dílce už jsou vyfrézovány. Všechno jsme si museli detailně rozvrhnout a dílce seskládat tak, aby vše sedělo jak esteticky, tak konstrukčně,“ doplnil Kužela.
Na tvorbu mementa se vysbíralo přes pět tisíc jídelních misek, výsledné desky váží přibližně tři sta kilogramů. Samotné dílo by mělo být hotové přibližně do čtrnácti dnů.