Ateliér Průmyslový design Fakulty multimediálních komunikací (FMK) Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně získal celkem 10 cen v prestižní mezinárodní soutěži European Product Design Award 2023, která každoročně oceňuje ty nejlepší designérské návrhy a realizace z celého světa. Mezinárodní odborná porota soutěže European Product Design Award složená z významných osobností oboru každoročně hodnotí designérské projekty profesionálních designérů v celkem 804 kategoriích a 149 kategoriích určených pro studenty.

Hlavní cenu Top Design Winner in AUTOMOTIVE & TRANSPORT/Trams v kategorii Student obdržel absolvent ateliéru Průmyslový design Martin Kuchta a jeho autonomní tramvaj s názvem Škoda ForFuture navržená ve spolupráci se skupinou ŠKODA GROUP. „Rádi bychom upřímně poblahopřáli talentovanému studentovi Univerzity Tomáše Bati k výhře v soutěži European Product Design Award 2023 za jeho inovativní koncept tramvaje. Ve Škoda Group si zakládáme na principu spolupráce a uvědomujeme si zásadní roli podpory začínajících designérů. Je zřejmé, že studenti hrají důležitou roli v oblasti inovací, nabízejí nové pohledy a odvážné návrhy. A my jsme hrdí na to, že jsme mohli svými znalostmi přispět k podpoře této vize budoucnosti veřejné dopravy v inteligentním městském prostředí,“ komentuje tento významný úspěch Laurent Fromont, Senior Vice President Rolling Stock Engineering ve Škoda Group.

Oceněný designérský návrh autonomní tramvaje ForFuture, která je určena pro osobní přepravu v inteligentních městech, využívá unikátního technického řešení spojování jednotlivých vozidel, od kterého se odvíjejí další koncepční inovace, jako např. řešení podvozkové platformy, způsob pohonu a napájení, autonomní provoz apod. Navržená tramvaj, která má délku 17 metrů a kapacitu 140 cestujících, je během jízdy schopna propojení s dalšími vozidly a v případě potřeby navýšení své celkové přepravní kapacity. Toto technické řešení umožňuje sestavit tramvaj z celkem tří vozidel s kapacitou až 420 cestujících, přičemž v příměstských spojích může být tato kapacita ještě mnohem vyšší. Tramvaj je vybavena specializovanými technickými systémy, které umožňují přesné a plně automatizované spojení jednotlivých vozidel bez jakýchkoliv kolizí. Propojením vozidel se významným způsobem zvyšuje efektivita využití společného traťového úseku různých tramvajových linek, což šetří energii a přispívá k ochraně životního prostředí. Toto technické řešení současně umožňuje rychlý a pohodlný přestup přepravovaných osob mezi linkami i během jízdy.

Designérský návrh tramvaje využívá koncepci tzv. pozitivního osvětlení, která reflektuje studie o důvěře v autonomní vozidla. Tomu odpovídají navržená neutrální vertikální světla vozidla kombinovaná s přátelským „úsměvem“ a různými výstražnými signály, které umožňují komunikaci s ostatními řidiči jedoucími před nebo za tramvají ale i s chodci. Oceněná autonomní tramvaj ForFuture přináší inovativní řešení pro chytrá města a představuje budoucnost efektivní, spolehlivé a udržitelné veřejné dopravy.

Další cenu Winner in AUTOMOTIVE & TRANSPORT/Cars: Electric and Self Driven v kategorii Student získal absolvent ateliéru Michal Juráň za elektromobil Arrow, navržený ve spolupráci se společností Kuberg.

Cenu Winner in AUTOMOTIVE & TRANSPORT/Bicycle v kategorii Student obdržel student ateliéru Michal Štalmach za rostoucí dětský bicykl Former, realizovaný ve spolupráci se společností Devonic.

Cenu Winner in AUTOMOTIVE & TRANSPORT/EBikes v kategorii Student získal absolvent ateliéru Tomáš Hořín za cargo kolo QuickTime, realizované ve spolupráci se společnostmi FORT FRAMES a Cargio Industries.

Cenu Winner in EDUCATIONAL/Educational Tools v kategorii Student obdrželi absolventi ateliéru Štěpán Dlabaja a Tadeáš Kříbek za modulární platformu AREALMS, využívající principů rozšířené reality.

Modulární platforma AREALMS, využívající principů rozšířené reality.

Modulární platforma AREALMS

 

Dvě ceny Winner in HOME (Household Products)/Home Furniture v kategorii Student získala absolventka ateliéru Sabina Stržínková za interiérovou židli Tammi a interiérový stůl a lavici SABI, realizované ve spolupráci se společností JELÍNEK – výroba nábytku.

Cenu Winner in HOME (Household Products)/Home Furniture: Living room v kategorii Professional získal vedoucí ateliéru Průmyslový design doc. MgA. Martin Surman, ArtD. za interiérové křeslo OVO, vyráběné společnostmi Duchoň Design a Dýhy Večeřa.

Čestnými uznáními byli oceněni absolventka ateliéru Veronika Valušková za dávkovač nápojů AQUS, navržený ve spolupráci se společností Tescoma a absolvent ateliéru Štěpán Dlabaja za elektronickou hračku Katzegotchi, využívající umělou inteligenci.

Elektronická hračka Katzegotchi, využívající umělou inteligenci.

Elektronická hračka Katzegotchi

 

„Po nedávném zisku v pořadí již třetího prestižního světového ocenění Red Dot Award a Národní ceny za studentský design je to pro ateliér Průmyslový design a pro Univerzitu Tomáše Bati ve Zlíně další z mnoha skvělých úspěchů na mezinárodní úrovni,“ dodává vedoucí ateliéru Průmyslový design doc. MgA. Martin Surman, ArtD., který všechny oceněné práce osobně vedl a dodává: „Ateliér Průmyslový design FMK UTB ve Zlíně se dlouhodobě aktivně věnuje prezentaci své práce na světových přehlídkách designu, ve kterých pravidelně získává řadu významných ocenění. Tato ocenění jsou pro nás opětovným potvrzení správně nastavené strategie ateliérové výuky, která je založena na úzké spolupráci s výrobními podniky, prostřednictvím které jsou studenti seznamováni nejen s aktuálními požadavky průmyslové sféry, ale i s nejprogresivnějšími technologiemi a materiály, což jim umožňuje nalézat inovativní designérská řešení.“