Galerie G18, galerie Fakulty multimediálních komunikací UTB ve Zlíně, připravuje novou výstavu Best of Art Colony Cered, která představí to nejlepší z prací mezinárodního uměleckého sdružení Art Colony Cered. Zahájení výstavy se uskuteční již 6. 12. 2023 v 18 hodin.

Art Colony Cered je umělecká a intelektuální tvůrčí dílna založená v roce 1996 v Maďarsku, jejímž cílem je posílit společenskou, sociologickou, ekonomickou a kulturní roli současného umění, nejen v metropolích, ale také na regionálních periferiích. Snaží se o zachování místního folklorního bohatství, ale zároveň o posílení nových tvůrčích, technologických a materiálových procesů a prezentování významných umělců na společných setkáních, při výstavních projektech a v tištěných publikacích.

Výstava ukáže kurátorskou selekci nejlepších soch, instalací, grafik, textilií a fotografií posledních tematicky zaměřených letních sympozií, která v maďarské vesnici Cered každoročně probíhají. Představí se zakladatelské osobnosti ze starší generace – konceptuální a textilní výtvarnice Cecilia Kun a grafik Lászlo Sánta, ale i další umělci a umělkyně – sochař Pál Németh, konceptualistka Szabina Péter a Eszter Pálik, fotografka Agóta Krnács,slovenský sochař a koordinátor Jozef Suchoža.

Za selekcí stojí kurátoři Jozef Suchoža (Akadémia umení v Banskej Bystrici) a Miroslav Zelinský (FMK UTB ve Zlíně). „Propojení zlínského prostředí s maďarským uměleckým sdružením Art Colony Cered je větší, než se může zdát. Již desetiletí do Ceredu dojíždí jeden z našich pedagogů, autor objektů Vladimír Kovařík, celá řada zmíněných autorů se navíc každoročně svou účastí podílí na sympoziu Panta Rhei, které naše fakulta již bezmála dvě desetiletí pořádá,“ komentuje význam výstavy Miroslav Zelinský.

Vernisáž výstavy Best of Art Colony Cered se uskuteční již ve středu 6. prosince 2023 od 18 hodin. Výstava pak potrvá do 1. února 2024. Vstupné do galerie je pro všechny zdarma, otevírací doba je od pondělí do čtvrtka 13–18 hodin.

Galerie G18, budova U18, Štefánikova 5670, Zlín (u zastávky Školní)