Co to je sloní zubní pasta? Jaký mikrosvět skrývá lidské tělo? Jaké jsou taje virtuální reality? To vše a ještě víc se mohou dozvědět návštěvníci Noci vědců, kterou pořádá Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně v pátek 6. října 2023. Noc vědců se v tomto termínu koná v celé České republice. Vědecký program si připravilo téměř osmdesát organizátorů z řad univerzit, hvězdáren, science center a dalších vědeckých pracovišť. Před samotnou Nocí vědců se v pondělí 2. října uskuteční tematický Hospodský kvíz. 

Ústředním motivem letošní Noci vědců je TAJEMSTVÍ a není tajemstvím, že i letos si Univerzita Tomáše Bati připravila bohatý program pro malé i velké kutily a badatele.

Návštěvníci se mohou těšit na ukázky a experimenty ze všech zákoutí vědy, kterým se UTB věnuje – od polymerů, životního prostředí, robotů a virtuální reality až k uměleckým, ekonomickým a humanitním disciplínám. Kromě toho mohou zažít přednáškový Science Café maraton, sekci krátkých tzv. Pecha Kucha prezentací, projekci filmů z aktuálního ročníku festivalu Academia Film Olomouc, workshopy v laboratořích, výstavu uměleckých děl vytvořených umělou inteligencí či možnost malovat nebo psát pohádky za asistence AI.

“Ve Zlíně pořádáme Noc vědců už po šestnácté a její program byl vždycky směřován zejména k dětem. My se ale už několik let snažíme program obohatit o věci, které budou bavit publikum 15+, takže studenty středních nebo vysokých škol, jejich rodiče, prarodiče, zkrátka širokou veřejnost. Chtěli bychom, aby rodič nebyl pouhým doprovodem dítěte, ale aby si sám akci užil. Proto v programu najdete workshopy přímo v laboratořích, přednášky a diskuse s vědci nebo projekci filmů z aktuálního ročníku festivalu Academia Film Olomouc,” říká Iva Čermáková, koordinátorka akce.

Zkrátka nepřijdou ani mladší účastníci, pro které si Gymnázium TGM, otrokovické Experimentarium a kreativní dílna ROBOTA připravily bohatý program. Malí kutilové si vyzkouší např. laserovou řezačku, speciální „opilecké“ brýle, budou si moct vyrobit sloní zubní pastu nebo dokonce usednou do fakírského křesla. Úplnou novinkou v programu jsou pak dvě únikové hry, v jedné návštěvníci poodhalí tajemství univerzitní knihovny, druhá bude pro jazykové nadšence, kteří si chtějí otestovat své znalosti angličtiny. A večer završí v atriu rektorátu UTB koncert česko-slovenské jazzové a bluesové legendy Petera Lipy s kapelou.

„Letos máme pro návštěvníky i bonus v podobě Hospodského kvízu. Ten se uskuteční ještě před Nocí vědců, v pondělí 2. října v prostorách studentského klubu v budově kolejí na ulici Štefánikova. Účastníky čeká obvyklých 56 otázek v 5 kolech a také speciální ceny organizátorů Noci vědců. Jednotlivé týmy navíc budou moci porovnat své výsledky se soutěžícími v dalších městech,” popisuje Iva Čermáková.

Program Noci vědců se bude odehrávat v budově Fakulty technologické a letos poprvé také v budově rektorátu UTB. Všechny informace o programu jsou dostupné na webu www.nocvedcu.cz.  Koncert Petera Lipy bude volně přístupný a stejně jako zbytek Noci vědců nebude návštěvníky nic stát.

Kompletní program Noci vědců 2023 na UTB