„No man’s land“ neboli území nikoho je společný projekt ateliérů Design oděvu, Fotografie a Tvorba prostoru Fakulty multimediálních komunikací (FMK) Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, který bude ve dnech 4. až 8. října 2023 prezentovat tvorbu studentů FMK na 25. ročníku mezinárodního festivalu designu Designblok. Univerzitní část prezentace se poprvé představí ve Veletržním paláci, největším výstavním prostoru Národní galerie Praha. Tématem letošního ročníku je CESTA.

Vybraní studenti tří ateliérů si zvolili jako téma expozice „No man’s land“. Studenti ateliéru Tvorba prostoru navrhli sestavu, ve které budou vystaveny modely sedmi studentek ateliéru Design oděvu a díla studentů ateliéru Fotografie. Jejich téma může být chápáno v přeneseném slova smyslu jako vnitřní krajina, prostor, který je potřeba vyplnit. Může to být i nutnost vyjádření, zaujetí postoje nebo manifest. V tomto „území nikoho“ komunikují studenti aktuální společenská témata, reagují svou vlastní vnitřní citlivostí a otevírají nové cesty.

„Hlavním těžištěm je mezioborová spolupráce a dialog mladé generace. Celou prezentaci je možno pojmout jako experiment a hravost v těsné návaznosti na vnímání sebe sama i okolí“ říká o expozici vedoucí ateliéru Design oděvu Kristýna Petříčková.

Studenti vycházeli z širokého spektra inspirace. Klíčovými slovy kolekce The quest for meaning Žofie Soldánové jsou uzavřenost, přehlcenost, kontrast a zen.

„Mou inspirací byl ukvapený rytmus doby. Modely skrývají kolotoč pracovního týdne, kde pocit přehlcenosti graduje ve společnosti do globální frustrace, která rezonuje uvnitř modelů,“ doplňuje studentka pátého ročníku Designu oděvu Žofie Soldánová.

Designblok je největší přehlídka designu a módy ve střední Evropě. Letos se odehraje na třech lokacích. Ve Veletržním paláci, v Královské zahradě Pražského hradu a již potřetí v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze. Ve zmíněném Veletržním paláci budou k vidění především prezentace novinek českého i mezinárodního designu v podání značek, designérů i designérských studií.

Designblok je prestižní událostí na kterou se do Prahy sjíždí přední umělci, kurátoři, sběratelé i novináři z celého světa. Akci každoročně navštíví přibližně 40 000 účastníků. Expozici FMK můžete navštívit od 4. do 8. října 2023 každý den od 10.00 do 21.00 hod.