Galerie G18 se letos zapojuje do programu celosvětově fungujícího hnutí za udržitelnější módní průmysl Fashion Revolution. Mezinárodní Fashion Revolution Week odstartuje jako každý rok 22. dubna na Den Země a potrvá do soboty 29. dubna. Fashion Revolution je mezinárodní iniciativa, která vznikla v Londýně, v přímé reakci na pád bangladéšské oděvní továrny Rana Plaza, 24. dubna 2013.

V jejích troskách zahynulo tehdy 1130 lidí a více než dalších 2500 bylo zraněno. Hlavním cílem akce Fashion Revolution je zvýšit ve společnosti povědomí o tom, jak funguje módní průmysl a jaké negativní dopady jeho fungování přináší. Kampaň rovněž usiluje o maximální možnou transparentnost dodavatelského řetězce oděvních značek.

„Od pádu Rhana Plaza se toho v módním průmyslu změnilo málo, ačkoliv se téměř každá velká značka chlubí nějakou zelenou řadou. Je potřeba se vzdělávat o těchto tématech a hlavně konat. Těší mě, že i Zlín čeká velmi pestrý a kvalitní program o udržitelnosti módního průmyslu,” popisuje Zuzana Ryšavá, koordinátorka organizace pro Českou republiku.

V galerii G18 týden odstartuje pondělní opening showroomu prací studentů z ateliérů Design oděvu a Design obuvi. Pokračovat bude kreativními workshopy recyklace a upcyklace, filmovým promítáním, nebo taky přednáškou o udržitelných materiálech.

„U nás v galerii G18 se snažíme dávat prostor důležitým společenským tématům. Proto jsme se letos zapojili do programu celosvětově fungujícího hnutí za udržitelnější módní průmysl Fashion Revolution,” říká za univerzitní galerii Mgr. Eva Gartnerová, Ph.D.

Přemýšleli jste někdy, co se stane s reklamovanými teniskami? Vždy končí ve spalovně. Existují však určité výjimky. Například český obchod s teniskami Footshop poskytuje tenisky z reklamací mladým návrhářům, kteří z nich vyrábí nové použitelné doplňky nebo umělecká díla. Proto se v úterý 25. dubna 2023 od 15.00 hodin, uskuteční workshop se studentem ateliéru Design obuvi Arnoštem Mikuličkou, který vás provede kreativní upcyklací reklamovaných tenisek.

Úterní večer zakončí v 17.00 hodin promítání filmu Fashion Goes Green, na které naváže následná beseda s režisérem Emanuelem Ruggiero. Tento dokument zkoumá kulturní dědictví brněnského textilního průmyslu a ukazuje, jak se historie prolíná se současností; jak se toto dědictví odhaluje v současném městě a jeho nových textilních projektech. Kdo jsou dnes lidé tvořící textil v Brně? Kam se průmysl ubírá? Je to jen lokální scéna, nebo existují potenciální otevření mimo náš region a zemi? V čem je jižní Morava bohatá a jedinečná? Hlavní linií příběhu je: historie – tradice – inovace – udržitelnost.

Reklamní bannery jsou hojně využívaným materiálem, které po akci přestanou mít svoji funkci a většinou pak míří na skládku či do spalovny. Ve středu 26. 4. 2023 přijďte vdechnout nový život potenciálnímu odpadu a vytvořte si tak originální kousek, který osvěží váš šatník! Od 14.00 hodin na vás čeká workshop s Terezou Černohorskou, která upcykluje z banneroviny a vytváří z ní skvělé batohy, ledvinky, pěněženky a další doplňky. Její tvorbu můžete znát z merche Moravské galerie nebo třeba festivalu Rock for People. Na workshopu si můžete vytvořit jednoduché ledvinky, crossbagy, peněženky či jiné doplňky.

Ve čtvrtek 27. dubna 2023 od 15.00 hodin proběhne přednáška materiálové knihovny MatériO Praha, která se věnuje environmentálním dopadům materiálů a aplikaci principů cirkulární ekonomiky. Přednáška s názvem Materiály / textil / udržitelnost vás provede životním cyklem textilních materiálů, podívají se na různé ekologické dopady a prozradí, jak nejlépe vybírat materiály pro udržitelnější výrobu. Je lepší bavlna nebo recyklovaný polyester? S čím se potýká módní a textilní průmysl z hlediska udržitelnosti? A co nové inovativní materiály? Jsou opravdu lepší?

Ve čtvrtek od 19.00 hodin se podíváme módě pod kůži s projekcí dokumentárního filmu Slay, který odkrývá zákulisí módního průmyslu. Dokument se zabývá kožešinou, kůží a vlnou, greenwashingem a dopadem značek používajících zvířecí kůži na lidi, planetu a zvířata.

V sobotu 28. dubna 2023 od 10.00 hodin pořádáme ve spolupráci s ateliérem QUITKOVA workshop s názvem NESHITA, který je pro každého, kdo touží po vlastnoručně vyrobené tašce, ale vlastně se mu moc nechce šít. Workshop NESHITA je založený na kreativním přístupu, netradičním řešení a jednoduchosti, ve které je krása. Zažijte terapii designem a odneste si nejen zážitek, ale i tašku NESHITA  z odložených bannerů, které díky vám dostanou druhou šanci. Vše potřebné k práci pro tebe bude připravené na místě.

Celý program najdete na webu galerie www.g18.cz nebo sledujte sociální sítě @g18gallery. Registraci na workshopy naleznete na GoOut, termín pro školní skupiny objednávejte na janakova@utb.cz.