Studenti a pedagogové Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně spustili dnes charitativní prodej designu a umění ze svých ateliérů. Sbírka funguje skrze aplikaci Sebou, ze které jdou peníze přímo na účet SOS Ukrajina organizace Člověk v tísni.

Studenti a pedagogové prodávají své autorské fotografie, grafiky, plakáty, vázy a další skleněné objekty, módní doplňky i oděvy. Jsem moc rád, že se naši designéři zapojili do této pomoci,” říká děkan FMK Josef Kocourek.

Po vzoru svých studentů se do akce mimo jiné zapojil i profesor Petr Stanický, který ve sbírce prodává jednu ze svých grafik. Study of Pylons zobrazuje procházení a vnímání světa mezi architekturou a symbolem. Jde o přípravnou studii k realizovanému objektu, který bude vystaven v německém Coburgu,” komentuje dar Petr Stanický, vedoucí ateliéru Design skla.

Zakoupená díla přes aplikaci Sebou, kterou studenti k tomuto účelu vytvořili, si mohou lidé vyzvednout přímo u autorů ve Zlíně nebo si je lze nechat doručit zdarma díky spolupráci se službou Pošta bez hranic. „Hned po spuštění aplikace se už několik děl prodalo, lidé mají o ně velký zájem. Nemusí se ale bát, díla budeme postupně doplňovat, hlásí se nám totiž další a další studenti i akademičtí pracovníci s nabídkou jejich prací. Také chtějí tímto způsobem přispět na pomoc Ukrajině, “ upřesnila mluvčí zlínské univerzity Petra Svěráková.

Obyvatelé Zlína se mohou o nadcházejícím víkendu také zapojit do charitativního bazaru oblečení, který pořádá studentský projekt Fashion Event Dotek. Bazar bude probíhat v sobotu 5. 3. 2022 ve zlínské Kavárně Továrna od 10.00 do 17.00 hodin. Nákupem oblečení tak lidé podpoří finanční sbírku SOS Ukrajina.

Na zlínské univerzitě i nadále probíhá humanitární sbírka pro obyvatele Ukrajiny, a to až do této neděle v Galerii G18 na Štefánikově ulici ve Zlíně. Ukrajinští studenti rovněž pomáhají tlumočit, do pomoci se přihlásili také studenti z Ruska. Dnes bylo zároveň otevřeno Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU), které vzniklo místo očkovacího centra v univerzitní budově U14 v areálu zlínské nemocnice.

„My jsme tento objekt uvolnili již pro potřeby očkování, nyní v této pomoci pokračujeme. Běžně na tomto místě probíhá výuka našich studentů zdravotnických oborů, těm jsme pochopitelně zajistili náhradní prostory,“ uvedl rektor univerzity prof. Vladimír Sedlařík.

V novém centru si lidé přicházející z Ukrajiny vyřídí základní dokumenty a potřebné doklady, ubytování a další humanitární pomoc. Otevírací doba centra bude každý den od 7.00 do 19.00 hodin.