Světově známá architektka Eva Jiřičná přijela dnes do Zlína, aby si prohlédla univerzitní aulu, na jejíž rekonstrukci se sama osobně podílí. Je autorkou architektonické studie.

Původní aula stará téměř třicet let se proměnila v reprezentativní a moderně zařízené prostory. Prošla kompletní rekonstrukcí od střechy až po suterén. Má zcela nové sedačky, vnitřní vybavení, špičkovou audiotechniku, foyer i sociální zařízení.

„Nejdůležitější je, aby se lidé, kteří tady budou sedět a poslouchat, cítili dobře. Myslím, že se nám podařilo vytvořit velmi příjemné a reprezentativní prostředí, přeci jen se tady odehrávají velmi důležité okamžiky v životě studentů i jejich rodin v podobě promocí,“ řekla architektka Eva Jiřičná.

Interiér zvolila Eva Jiřičná barevný. Například křesla odráží barvy univerzity, tedy oranžovou.

„Já si již ve svém věku myslím, že architekti musí tvořit pro radost a že je lepší používat barvy. To je jak malé dítě, když si může vybrat, tak si vybere taky barevnou věc. A já mám pořád to malé dítě tak nějak v sobě,“ usmívá se zlínská rodačka.

Během dneška si Eva Jiřičná detailně prošla všechny prostory.

„Architekt nemůže být nikdy spokojený, domnívám se, člověk musí být neustále nespokojený, aby se zlepšoval. Chyby děláme všichni a je jen otázka, jak si je kdo umí přiznat. Tady je téměř hotovo, ale ještě pořád vidím maličkosti, které musíme zlepšit. Pokud bych byla spokojená, to bych mohla rovnou do důchodu, a to se mi ještě nechce,“ říká s vtipem Eva Jiřičná, která se zlínskou univerzitou spolupracuje od počátku jejího založení, tedy dvacet let.

„S paní profesorkou Jiřičnou velmi rádi spolupracujeme, jsme hrdí na to, že právě ve Zlíně vidíme výsledky její práce, její architekturu,“ připomíná rektor univerzity Vladimír Sedlařík.

„Po 53 letech v Anglii je pro mě Zlín stále rodné město, jsem pyšná, že jsem se tu narodila. Vždycky se sem moc ráda vracím. A to, že tady můžu tvořit, považuji opravdu za své velké štěstí a pokaždé tuto nabídku se ctí přijímám,“ uvádí Eva Jiřičná.

Rekonstrukce auly začala v roce 2020. Uzavřená ale byla již dva roky předtím kvůli nedostatkům v požárně – bezpečnostních předpisech. Opravy si vyžádaly téměř 90 milionů korun, univerzita je financovala z vlastních zdrojů.

„Nyní probíhají provozní zkoušky všech nových zařízení a pokud epidemiologická situace dovolí, bude slavnostně otevřena v polovině prosince při slavnostním shromáždění k 20. výročí univerzity,“ dodává kvestor UTB Alexander Černý.