Zlín – 20. září 2021 – Už tento týden, v pátek 24. 9. 2021, se ve Zlíně uskuteční populární a mezi veřejností velmi oblíbená akce – Noc vědců. Tentokrát provázaná tématem ČAS. Na vědecký festival, který má ve Zlíně pod svou taktovkou tradičně Univerzita Tomáše Bati, je vstup zdarma. Univerzita zve návštěvníky do svých prostor Laboratorního centra Fakulty technologické a Centra polymerních systémů, kde bude mít připravený program nabitý přednáškami, workshopy a experimenty. Letos poprvé se program rozšíří také na Zlínský zámek.

„Na letošní ročník se kvůli loňským opatřením těším už dva roky. Možná o to více, že se letos podíváme na novou lokaci na Zlínském zámku. Z programových položek bych za sebe zmínil workshopy, díky kterým si návštěvníci vyzkouší vědu na vlastní kůži, mimo jiné mohou ochutnat hmyz, nebo jak se proměňují polymery v čase. Mimo to však chystáme oblíbené experimenty, hry a soutěže,“ přibližuje program koordinátor Noci vědců ve Zlíně, Michal Rouchal.

Za dveřmi Laboratorního centra Fakulty technologické si mohou návštěvníci vyzkoušet nejrůznější pokusy, virtuální realitu, zahrát si hry, podívat se na snímky z dílny Audiovizuální tvorby Fakulty multimediálních komunikací nebo si procvičit svou angličtinu s Fakultou humanitních studií. Ani letos nebude chybět přednáškový maraton Science Café, ve kterém vědci z Univerzity Tomáše Bati přiblíží zájemcům z řad veřejnosti svět mikrobů, chemie či piva.

Zlínský zámek zase uvítá hry od Fakulty managementu a ekonomiky, zlínské Eurocentrum bude mít připravené kvízy a soutěže o skvělé ceny a v neposlední řadě také otrokovické Experimentárium předvede zapálené mladé vědce v akci. Ve velkém sále zazní pásmo krátkých přednášek 10 minut o vědě. A nakonec také bude otevřena umělecká laboratoř v podobě výstavy DIPLOMKY absolventů Fakulty multimediálních komunikací.

Na zlínské půdě také můžete navštívit Centrum polymerních systémů, které bude mít v 16.00, 17.00 a 18.00 hodin komentované prohlídky a připravený program pro návštěvníky, kteří budou chtít nahlédnout do prostor budovy. Ta bývá obvykle veřejnosti nepřístupná. Nyní ale budou moci zájemci nahlédnout jak do laboratoří, tak do technologické haly. Pro návštěvníky budou připraveny například ukázky rozpadu biodegradabilních polymerů, simulace oděru běhounu pneumatiky provozované v těžkém terénu na pryžovém zkušebním tělese nebo výroba nanovláken pro roušky a jejich testování.

Své dveře také otevře Hvězdárna Zlín, která od 18.00 do 22.00 hodin nabídne přednášky o čase v astronomii.

„Z toho, že se akce nakonec uskuteční, máme velkou radost. Stále ale máme na paměti koronavirovou situaci, a proto v souladu s platnými nařízeními bude muset každý návštěvník předložit doklad o bezinfekčnosti. Ať už se bude jednat o certifikát o ukončeném očkování, podstoupený test v certifikovaném zařízení, prodělání nemoci, nebo případně podstoupení samotestu přímo na místě. Ve vnitřních prostorách bude nutný respirátor či rouška a prosíme o rozestupy,“ doplňuje informace doktor Rouchal.

Mimo Zlín bude mít program připravený také Fakulta logistiky a krizového řízení v Uherském Hradišti. Od 16.00 do 20.00 hodin na návštěvníky čekají chemické pokusy, virtuální realita, planetárium, letecký trenažer, ukázka policie a hasičů a samozřejmě spousta zábavných her a soutěží, do kterých se mohou návštěvníci zapojit.

Ačkoli prezenční forma Noci vědců proběhne v plné parádě, některé části loňského online programu se osvědčily. Proto si i letos mohou zájemci vychutnat kousek vědy z pohodlí domova. Jednou z nich je online hra „Nevím, dál“, díky které si soutěžící otestují své mozkové závity a znalost pojmů z některých oborů, které se na univerzitě učí. Zahrát si ji lze nejen na Noci vědců, ale také kdykoli v pohodlí svého domova na adrese www.nevimdal.cz.

Druhou položkou v online programu jsou podcasty. Ve třech epizodách „nocovědní“ série procházejí tématy kryptoměny, nekonečné trvanlivosti potravin a univerzálnosti obuvi. Poslechnout si je můžete na svých oblíbených streamovacích platformách na kanále Noci vědců.

Zlínská Noc vědců bude zkrátka nabitá. Veškerý program lze dohledat na www.nocvedcu.cz a nejlépe jej zažít na vlastní kůži v pátek 24. 9. 2021 od 16.00 do 22.00 hodin.