Uherské Hradiště – 29. dubna 2021 – Celosvětový projekt City Nature Challenge 2021 začíná již zítra a potrvá do 3. května. Do soutěže, kdy mezi sebou soupeří města z celého světa o co největší počet pozorování rostlin a živočichů, se zapojila také Fakulta logistiky a krizového řízení v Uherském Hradišti.

Do soutěže se může zapojit prakticky kdokoliv. Stačí si do svého mobilního telefonu stáhnout aplikaci iNaturalist a potom už jenom fotit.

„Lidé tak mohou objevovat přírodu přímo v srdci Slovácka. Stačí mít otevřené oči dokořán a v ruce chytrý mobil nebo fotoaparát. Své úlovky pak lidé mohou nahrát právě do mobilní aplikace. Hledají se ptáci, savci, plazi, motýli, brouci, houby, rostliny, prostě vše živé,“ popisuje akci s úsměvem Matyáš Adam, koordinátor z Fakulty logistiky a krizového řízení.

Právě propojení široké veřejnosti s výzkumníky v rámci tzv. občanské vědy, je jedním z nejlepších způsobů, jak studovat přírodu a její biologickou rozmanitost. Veškerá pozorování se uskuteční v katastru Uherského Hradiště, Kunovic a Starého Města.

„Velmi mě těší, že se naši studenti rozhodli zapojit do této akce, a mohou tak být součástí tohoto výjimečného celosvětového projektu,“ říká děkanka FLKŘ Zuzana Tučková.

Akci v Uherském Hradišti organizuje Fakulta logistiky a krizového řízení Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně ve spolupráci s Přírodovědným centrem Trnka, oddělením DDM Uherské Hradiště a s Informačním centrem pro mládež Uherské Hradiště.

Samotná výzva odstartovala v roce 2016 v USA, kdy mezi sebou soutežila dvě města – Los Angeles a San Francisco. Tehdy lidé zaznamenali přes dvacet tisíc pozorování a soutěž se rychle rozšířila do dalších amerických měst a postupně do celého světa. V loňském roce se zapojilo do klání 244 měst z  40  zemí, zúčastnilo se přes 43 tisíc lidí a bylo zaznamenáno více než 800 tisíc pozorování. Letos se do soutěže z České republiky připojila Praha, Brno a právě Uherské Hradiště.

Více informací k akci a vzdělávací materiály naleznete na stránkách www.citynaturechallenge.cz.