Zlín – 26. března 2020 – Touha pomáhat potřebným během nynější pandemie koronaviru mezi lidmi neustává. A připojují se i studenti a zaměstnanci zlínské Univerzity Tomáše Bati (UTB). Například Sdružení „UTB za klima“ a místní skauti založili Skautské krizové centrum Zlín. Sdružuje nejen skauty a studenty, ale i jednotlivce z řad dobrovolníků, kteří chtějí pomáhat.

Skautské krizové centrum Zlín naleznou lidé na sociální síti Facebook. Ve skupině je nyní bezmála 300 členů. Počet dobrovolníků, kteří se přihlásili,  ale neustále roste. Nabízejí šití roušek, nákupy, venčení psů, hlídání dětí nebo třeba telefonickou podporu seniorů. Zapojit se může kdokoliv.

Studenti společně se skauty rovněž roznášejí po Zlíně letáky, které na tyto služby zejména seniory upozorňují. „Jsme schopní zajistit nákupy potravin, drogerie, případně léků a přivézt je seniorům až domů; apelujeme na to, aby se nebáli nám zavolat. Lidí, kteří se o to postarají, máme dost,“ dodává Jitka Alexová, koordinátorka dobrovolníků za UTB. V následujících dnech proběhne distribuce až 5000 ks letáků do dalších zlínských čtvrtí. S tím velmi výrazně pomáhá Česká pošta, která rozváží letáky zdarma přímo do schránek seniorů.

Kromě toho Skautské krizové centrum aktuálně sdružuje asi 50 švadlen, které vyrábí bavlněné roušky. Ty pak míří zejména do nemocnic, domovů pro seniory, dětských domovů, lékáren a na další místa. Dosud bylo rozdáno více než 3000 kusů bavlněných roušek. „S výrobou velmi výrazně pomáhá místní vietnamská komunita,“ uvádí Jiří Robenek, vedoucí střediska místních skautů, a dodává: „Poptávka po bavlněných rouškách je stále aktuální, každý den evidujeme nové požadavky.“

Roušky šijí také dobrovolníci na Fakultě technologické i Fakultě managementu a ekonomiky. A šije se také v dílnách Ateliéru design oděvů Fakulty multimediálních komunikací. Kromě bavlněných roušek se zde vyrábí roušky ze speciálního nanomateriálu, který vyvinulo univerzitní Centrum polymerních systémů společně se společností Spur a.s. „Dobrovolníci ušili téměř tisícovku bavlněných roušek pro zaměstnance univerzity i zahraniční studenty, kteří zůstali na kolejích. Týmy se tady střídají, někteří zaměstnanci šijí roušky i doma“, popisuje Kristýna Petříčková, vedoucí Ateliéru design oděvu.

Jednou z dobrovolnic je i Jana Semotamová, která působí na Centru jazykového vzdělávání Fakulty humanitních studií. Ta se naplno vrhla do šití roušek pro univerzitu. „Dostala jsem roli látky na roušky, kolegyně vymyslely šikovnou variantu, kdy lze do roušky vložit kapesník nebo ubrousek, a akci jsme rozjely“, popisuje Jana Semotamová. Těmito rouškami postupně vybavila zahraniční studenty univerzity, zaměstnance menzy a také děti v univerzitní mateřské školce. „Už jedu třetí várku, doteď jsem jich ušila tak čtyři stovky. A to zdaleka není konec. Za hodinu udělám čtyři i s nastříháním, žehlením, šitím a navlékáním,“ dodává s úsměvem Jana Semotamová.

Od minulého týdne fakulta nabízí rovněž hlídání dětí zaměstnanců univerzity. Jedná se o malou skupinku dětí, kterým je poskytována plnohodnotná péče v průběhu celého pracovního dne, kdy se jejich rodiče věnují práci pro univerzitu. Děti jsou zde v těch nejlepších rukou, protože se o ně starají budoucí učitelky a zdravotníci.