12. listopadu 2024 se uskutečnilo setkání konsorcia projektu TwinVECTOR, jehož koordinátorem je Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně.

Tento evropský projekt, zahájený 1. listopadu 2022 a plánovaný do října 2025, je podpořen částkou 1,3 milionu EUR z programu Horizont Evropa. Konsorcium zahrnuje partnery z České republiky, Německa, Finska a Rakouska: AIT Austrian Institute of Technology (Rakouský technologický institut), Bavarian Research Alliance GmbH (Bavorská výzkumná aliance), Karlsruhe Institute of Technology (Technologický institut v Karlsruhe) a VTT Technical Research Centre of Finland Ltd (Finské technické a výzkumné středisko VTT).

„Naším cílem je etablovat Univerzitu Tomáše Bati ve Zlíně jako centrum excelence v oblasti výzkumu skladování energie s důrazem na materiálový výzkum, ale také na socio – ekonomické a environmentální analýzy. Díky spolupráci s mezinárodními partnery posílíme jak technické, tak institucionální kapacity univerzity,“ uvedla Dr. Viera Pechancová, projektová koordinátorka a vědecká pracovnice UTB. Tento projekt zaměřený na nové technologie výroby cenově dostupných a udržitelných baterií je klíčový pro naplňování cílů „Zelené dohody pro Evropu.“

Následující den, 13. listopadu 2024, se uskutečnil ve Zlíně navazující projektový workshop „Fostering Innovation in the Battery & Automotive Industry,“ jehož cílem bylo podpořit spolupráci mezi výzkumem a průmyslem v oblasti baterií a automobilového průmyslu. Zúčastnili se jej zástupci start-upů, malých a středních podniků, průmyslových lídrů a inovačních agentur, kteří diskutovali o trendech výzkumu, strategiích spolupráce a významu udržitelnosti a společenské odpovědnosti.

Program workshopu zahrnoval následující inspirativní příspěvky:

  • Libor Dobeš, Autoklastr – „On a Shared Journey Towards New Opportunities in the Automotive Industry“ se zaměřil na příležitosti v automobilovém průmyslu a důraz na spolupráci mezi klíčovými hráči.
  • Marek Sedláček, ESGROVIA – „Opportunities and Risks of Cooperation Between Universities and Companies“ představil možnosti a výzvy spolupráce mezi akademickými institucemi a komerčním sektorem.
  • Joshua Wheeler, Zlín Region Investment Agency – „ZRIA and Its Development Activities with an Emphasis on International Cooperation“ přiblížil rozvojové aktivity Zlínské investiční agentury a podporu mezinárodní spolupráce.
  • Petr Kaštovský, Zlín Region Investment Agency – „From Academic Research, Through Commercial Application, to a Company Exit“ sdílel zkušenosti s přenosem akademického výzkumu do komerční praxe.

Workshop podpořil výměnu zkušeností a know-how mezi akademickou a průmyslovou sférou, přispěl k posílení spolupráce a vytvořil prostor pro diskusi o aktuálních trendech, udržitelnosti a společenské odpovědnosti.