Poslední červnový týden, konkrétně od 24. do 26. června, se do Zlína sjedou nejlepší týmy škol ze všech krajů naší vlasti. Šachový svaz České republiky ve spolupráci s Univerzitou Tomáše Bati ve Zlíně bude v Kongresovém centru pořádat Thomapex Mistrovství České republiky školních týmů v šachu 2024. Proti sobě ve třech kategoriích dle stupně vzdělávání nastoupí čtyřčlenné týmy, které změří síly v devítikolovém přeboru hraném tempem 2 x 20 minut na partii + 5s/tah.

 Mistrovství se do města Tomáše Bati vrací opět po roce, kdy hracím sálem bude krásné a moderní Kongresové centrum. O prestiži této šachové akce svědčí také velký zájem, kdy do Zlína dorazí přes 400 vyznavačů královské hry, aby ve středečních čtrnáct hodin nejlepší z nich převzali tituly přeborníků České republiky škol. Záštitu nad akcí převzal hejtman Zlínského kraje pan Ing. Radim Holiš, primátor města Zlín pan Ing. et Ing. Jiří Korec a také rektor Univerzity Tomáše Bati pan prof. Ing. Milan Adámek. Právě univerzita přichystala pro vítěze středoškolské kategorie velmi lákavou cenu, členové získají celoroční (desetiměsíční) stipendium na Univerzitě Tomáše Bati ve výši 5.000 Kč/měsíc.

„Přípravy na blížící se republikový přebor škol jsou v plném proudu. Do města Zlín přijede více než pět set hráčů, doprovodů a trenérů. Jedná se tedy o velkou šachovou událost. Pro účastníky máme připraven také bohatý doprovodný program, takže není pochyb, že od pondělí do středy se krajské město Zlínského kraje promění v jednu velkou šachovou partii,“ přibližuje šachový svátek ředitel MČR školních týmů Josef Bednařík a dodává: „Takové množství mladých talentovaných šachistů na jednom místě nespatříme každý den. I proto si dovolím pozvat do Kongresového centra všechny fanoušky a vyznavače královské hry, kteří mohou přijít přímo do hracího sálu a sledovat živě tuto pěknou šachovou akci v úterý a ve středu od 8:00 do 14:00 hodin. Těším se společně s celým organizátorským týmem na viděnou.“

MČR je vyvrcholením celoročních kvalifikací, které probíhaly na jednotlivých školách, v okresech a na krajích, a do kterých se celkem zapojilo několik tisícovek malých šachistů a šachistek. Každá škola, která se ve Zlíně přeboru zúčastní, tak už zaslouží uznání za úspěšnou kvalifikaci. Boje na šachovnicích budou určitě zajímavé a již se na ně těším,“ doplňuje předseda ŠSČR Martin Petr.

Slavnostní zahájení je na programu v úterý 25. června od 8:30 v hlavním sále Kongresového centra, zakončení po o den později, tedy 26. června od 14:00. Vstup na akci je pro všechny zájemce bez omezení. Startovní listiny, harmonogram akce, ale i další informace naleznete na webu Šachového svazu České republiky.