Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně se opět ve velkém zapojí do Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež, který v kinosálech a ulicích města vypukne již tento čtvrtek. Studenti univerzity pomáhají během příprav i při samotné realizaci festivalových akcí, a to buď v rámci studia pod vedením svých pedagogů, anebo pracují jako dobrovolníci.

Speciální program, Den s UTB, uspořádá univerzita v pondělí 30. 5. odpoledne na náměstí Míru, kde budou připraveny hry pro děti a oblíbené malování na obličej. Představí se také hráči amerického fotbalu Zlin University Golems a roztleskávačky – cheerleaders.

Další den, v úterý 31. 5. v 15:30 hodin před Velkým kinem, obdrží herci Barbora Seidlová a Jan Šťastný od rektora univerzity prof. Vladimíra Sedlaříka „hvězdný doktorát“. „Tuto populární akci pořádá univerzita řadu let. „Hvězdný doktorát“ od UTB obdrželo již 18 osobností, například Jiřina Bohdalová, Tereza Brodská, Vojtěch Kotek, Jiří Mádl, Anna Geislerová, Klára Issová a další,“ uvádí kancléřka univerzity Andrea Kadlčíková.  Raritou je astronaut Andrew Feustel, který doktorát obdržel v roce 2011, do vesmíru totiž vzal oblíbenou hračku českých dětí – Krtečka. Univerzita, která si nedávno připomněla 20. výročí svého založení, shodou okolností letos udělí dvacátý hvězdný doktorát.

Do festivalového programu výrazně přispívají také jednotlivé fakulty univerzity.  „Studenti Fakulty multimediálních komunikací, kteří mají nejblíže k filmovému umění, pomohou se zajištěním provozu Filmové laboratoře v budově Univerzitního centra a workshopů na téma Využití virtuální reality v umění. Workshop Zoetropia  zase hravou formou seznámí děti s technologiemi používanými ve filmech a v herním průmyslu,“ doplňuje Jana Lutonská z oddělení marketingu a komunikace. Obojí bude probíhat po celý týden v Univerzitním centru v přízemí. V atriu ve 2. patře Univerzitního centra bude po celou dobu festivalu k vidění výstava Technologické agentury ČR.

Fakulta technologická (FT) připravila program do dvou KOMA modulů na náměstí Míru nazvaný Cesta do pravěku s podtitulem Tajuplná dobrodružství se špetkou vědy. I tam bude program pro dětské návštěvníky po celý festivalový týden.

Studenti jazykových oborů Fakulty humanitních studií se postarají o tlumočení a guest servis zahraničním hostům, a posluchači zdravotnických oborů budou v případě potřeby poskytovat zdravotnickou pomoc a zajistí také provoz stanů  první pomoci na náměstí Míru, v Sadu svobody a parku Komenského. Studenti Ústavu pedagogických věd a Ústavu školní pedagogiky připravili zábavně-edukační aktivity pro děti ze základních škol a rodiny s dětmi, které probíhají přímo na fakultě a v parku Komenského.

Zlínská univerzita je také hlavním partnerem sekce Zlín Industry Days určené pro filmové profesionály.

Kromě bohatého doprovodného programu se univerzita podílí také na zajištění veškerého cateringu po celou dobu festivalu. „Připravujeme zahajovací večer a občerstvení pro 600 osob, dále také zahradní slavnost v Baťově vile pro 250 účastníků, podávat se bude například hovězí svíčková s krevetami, grilovaný tuňák a další speciality. Zajišťujeme  celo – týdenní servis pro prezidenta festivalu a jeho hosty včetně občerstvení během tiskových konferencí,“ uvedl ředitel KMZ Michal Navrátil.