Zlín – 3. října 2018 – Po celý rok 2018 si Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně (UTB) připomíná 100 let od založení Československa. Oslavy vyvrcholí koncem tohoto měsíce.

Dne 23. října proběhne vernisáž výstavy nazvané Připomenutí minulosti očima budoucnosti, na níž se budou podílet čtyři ateliéry Fakulty multimediálních komunikací. Ateliér reklamní fotografie vystaví portrétní snímky, které zachycují, jak se uplynulé století odrazilo v tvářích občanů Zlína a Zlínského kraje. Ateliér design skla vytvořil skleněnou 3D plastiku české vlajky. Ateliér grafický design bude prezentovat sérii studentských plakátů Jubilejní rok 2018 a ateliér design oděvu připraví dobovou módní přehlídku.

O dva dny později pak proběhne slavnostní koncert, na němž zazní koncertní provedení opery Libuše s Evou Urbanovou v hlavní roli, v podání Filharmonie Bohuslava Martinů a s dirigentem Národního divadla Jaroslavem Kyzlinkem. Dále budou účinkovat přední čeští operní pěvci a sbor Janáčkovy opery v Brně.

V letním semestru už proběhla výstava historických snímků Baťa – Zlín – Československo, kterou připravilo Informační centrum Baťa na UTB a Nadace Tomáše Bati. Fakulta humanitních studií připravila vzdělávací projekt nazvaný Výročí 2018.  Studenti a pedagogové fakulty se zaměřili na žáky druhého stupně základních škol a na děti z dětských domovů, které seznámili významnými událostmi let 1918, 1968 a 1993. V březnu a dubnu také proběhla v Klubu 204 výstava studentských plakátů ateliéru grafický design s názvem Jubilejní rok 2018.